OWOCE I WARZYWA Z POLSKI
Eksportowane z Polski

Jabłka z Polski

Żaden owoc nie ma tak starej tradycji jak jabłko. Żaden też nie ma tak jednoznacznego i zrozumiałego w kulturze chrześcijańskiej wydźwięku erotycznego. Symbol utraconego raju, grzechu pierworodnego, czegoś kuszącego i zakazanego. Jak głosi pewna legenda zakazany owoc utkwił Adamowi w gardle; tracąc raj zyskał… „jabłko Adama”, charakterystyczną grdykę występującą u mężczyzn.

Pektyny zawarte w jabłkach sprzyjają obniżeniu poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę. Jabłka w codziennym menu znacznie zwiększają szansę na dłuższe i zdrowsze życie. Najzdrowsze są jadane ze skórką. Jabłka zawierają mniej witaminy C (7 mg w 10 dag) niż cytrusy czy truskawki, ale już dwa jabłka dostarczają ok. 30 proc. dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Spożywane codziennie mogą stanowić istotne jej źródło. Najwięcej witaminy C znajduje się w skórce i tuż pod nią Spośród składników mineralnych jedynie potas występuje w nich w znaczących ilościach (100 mg w 10 dag), niewiele jest wapnia, żelaza, magnezu, cynku, miedzi i manganu. Jednak już te nieznaczne ilości minerałów sprawiają, że jabłka są pomocne w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Poza tym znakomicie gaszą pragnienie, gdyż w 64 proc. składają się z wody. Duża zawartość błonnika w tych owocach sprawia, że szybko dają uczucie sytości, tak pożądane przy odchudzaniu się i utrzymaniu szczupłej figury. Ponadto błonnik (1,5 g w 10 dag) pobudza procesy przemiany materii.

Jabłka zawierają minimalne ilości białka i tłuszczu oraz blisko 9 proc. węglowodanów, głównie fruktozy, są więc stosunkowo niskokaloryczne – 10 dag to ok. 40 kcal. Dwa jabłka dostarczają ok. 100 kcal, czyli tyle ile jeden nadziewany wafelek.

Jabłka można spożywać zarówno w postaci surowej, jak również pod postacią soków, kompotów, wina, dżemów, galaretek lub jako składniki wielu surówek i potraw, zwłaszcza na ciepło.

Cebula z Polski

Ten łzawy owoc jesieni przywędrował do Europy z Azji, wraz z makiem, szpinakiem i ogórkami. W spisie żywności przydzielanej niewolnikom budującym egipskie piramidy zajmował wysokie miejsce i określany był jako produkt ‘dodający chęci do roboty’. Z owych czasów pochodzi też legenda mówiąca, że ilość jej koszulek przepowiada stopień srogości zimy; im więcej koszulek włoży (im więcej ma warstw) tym ostrzejszej zimy należy się spodziewać. Z powodu jej zdolności do wyciskania łez u osób mających z nią styczność, w starożytnym Egipcie nie wolno było jadać cebuli w dni świąt narodowych, bo to winny być dni radości, a nie płaczu.

Zawiera niewielkie ilości: witaminy C, A, PP, witamin z grupy B, żelaza, fosforu, wapnia. Nie tuczy, dostarcza zaledwie 35 kalorii.

Ma podobne do czosnku właściwości bakteriobójcze, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Ma również silne działanie moczopędne, a także rozpuszcza i eliminuje mocznik. Dzięki temu jest doskonałym środkiem leczącym reumatyzm i artretyzm.

Pomidory z Polski

Ten owoc warzywny pochodzi z południowej lub środkowej Ameryki. Dotąd uczeni wiodą spory, czy ojczyzną pomidorów jest Peru, czy Meksyk. Faktem jest, że uprawiali je tam Indianie już na kilka wieków przed Kolumbem. Do Europy przywieźli je marynarze hiszpańscy w XVI wieku, ale były to owoce pomidorów dzikich, małe jak wiśnie. Wiek XIX rozpoczął karierę pomidora. Wtedy właśnie zaczęto na wielką skalę uprawiać pomidory w Ameryce Północnej, przetwarzając je na soki pite przez cały rok. W języku Azteków pomidory nazywały się zitotomata. Do Europy przyszły jako ‘pomi del Peru’. Włosi nazwali je ‘poma d’oro’ lub ‘poma amoris’.

Działanie i wartości odżywcze. Z bogactw mineralnych zawierają: sód, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor, chlor, nikiel, kobalt, magnez i mangan. Działają na organizm w sposób oczyszczający i mają właściwości antytoksyczne.

Ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Świetnie smakuje zarówno na surowo, jak i gotowany. Znakomity dodatek i produkt na sosy, zupy, sałatki, soki.

Ogórki z Polski

Opis w przygotowaniu…

background

Zapraszamy do współpracy!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do owocnej współpracy.

Back to top of page
Call Now Button